Kuidas kaitsta veetorusid külmumise eest?
Enne külmade ilmade saabumist on igati asjakohane läbi mõelda, mida saab igaüks oma majapidamises ise ette võtta selleks, et torud talvel ära ei külmuks. Siinkohal toome välja mõned enamlevinud ja järeleproovitud abinõud.
- Veetorustik tuleb külma eest isoleerida, paigaldades selle külmumispiirist sügavamale maasse (1,5 – 1,9 m maapinnast allpool). Täiendavalt võib soovitada ka torude elektrilist soojendamist külmumise vastu.
- Kuna veetorud kipuvad kiiremini kinni külmuma just vanemates majades, on heaks mõtteks lasta spetsialistil veel enne külmade ilmade saabumist torustik üle vaadata ja kitsaskohtade avastamisel puudused kiirelt likvideerida, et ennetada suuremaid kahjusid.
- Veeavariid saab vältida peakraani sulgemisega. Eriti soovitatav on seda teha suvilates ja teistes harva kasutatavates hoonetes. Kraani sulgemiseks tuleks ühendust võtta AS´ga Emajõe Veevärk.
- Igapäevaselt kasutatavates hoonetes on soovitav vaadata hoolega üle kogu veevärk ja veenduda, et külm ei pääseks torudele ligi. Erilist tähelepanu peaks pöörama veetoru majasisendi kohtadele ja keldriruumidele, sh aknad. Soojustamiseks võib kasutada kõiki käepäraseid vahendeid, näiteks vanu ajalehti, riideid vmt.
- Temperatuur veemõõdusõlmes ei tohi langeda alla +4 kraadi. Kui veearvesti asub kaevus, tuleb soojustada kaevukaas. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast, millest tuleb lõigata kaevukaane suurune kate ja asetada see kaane alla. Lahenduseks võib olla ka küttekeha paigaldamine veemõõdusõlme. Katkise veearvesti tunneb ära purunenud klaasi või selle alla tekkinud vee järgi, millest tuleb teatada AS´i Emajõe Veevärk.
- Arvesti külmumise eest kaitsmine on iga kliendi kohus. Kui arvestit pole piisavalt hästi külma eest kaitstud, siis vahetatakse lõhki külmunud arvesti välja kliendi kuludega (arvesti hind + väljakutsetasu + töötund).
- Viimaseks abinõuks mõistlikkuse piires kasutamiseks on veekraani nirisema jätmine. Vee liikumine torustikus takistab külmumist.
- Kõige ohtlikum aeg torude külmumiseks on ilmamuutuste aeg, kui külmalainele järgneb soojalaine. Seetõttu ei tasu külmade möödudes valvsust kaotada. Vastupidi, soe aeg on parim aeg siseruumide soojustamiseks.
Kui siiski veetoru külmus, ei tohi jäätunud veetoru hakata ise lahtise leegiga sulatama! Abi saamiseks tuleb pöörduda torutööde teenust pakkuva eraettevõtte poole, kellel on olemas kõik sulatamiseks vajalikud töövahendid ja –võtted.